İnfina Blog

Goldman Sachs: Marcus

Goldman Sachs: Marcus

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük yatırım bankalarından biri olan Goldman Sachs dijital bankacılığa oluşturdukları “Marcus” adlı platform ile adım attı. Daha geniş bir müşteri kitlesine hizmet vermek amacıyla oluşturulan platformun başarısı bankacılık sektörünün gidişatı hakkında önemli sinyaller veriyor.

Goldman Sachs bugüne kadar sadece çok varlıklı kişilere yatırım bankacılığı hizmeti sunan bir firmaydı. Daha çok müşteriye ulaşmak isteyen firma, artık Marcus sayesinde kullanıcılarının 1 Dolar değerinde hesap açmalarına bile olanak sağlıyor.

Marcus bankacılık sektöründeki birçok finansal hizmeti sunabilen müşteri odaklı dijital bir platform olma yönünde ilerliyor.

Marcus’un kurucusu Goldman Sachs daha başarılı bir altyapı sunmak amacıyla pek çok Fintech firmasına yatırım yapıyor.

Firma Amerikan bankaları arasında 30 Milyar doları aşan yatırımla en büyük fintech yatırımcısı olarak göze çarpıyor.

Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de müşterilerinden 46 milyar dolarlık mevduat toplayan platformun bu yıl içerisinde yapacakları yatırım sonucunda robo-danışmanlık platformu aracılığıyla küçük yatırımcılarda varlık yönetimi hizmeti vermesi bekleniyor.

Bankacılık sektöründeki dijital değişime ve müşteri ihtiyaçlarına Fintech firmalarına yatırım yaparak oluşturdukları yeni dijital iş modeli ile cevap veren Marcus’un hızlı büyümesine devam etmesi bekleniyor.

Goldman Sachs’in 2016 yılında hizmete açtığı Marcus hakkındaki detaylı habere buradan ulaşabilirsiniz.

Fintech, dijital dönüşüm ve finansal okur-yazarlık hakkındaki diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Burak Arslanpay
İnfina Yazılım A.Ş.
Genel Müdür Yardımcısı