İnfina Blog

Charles Schwab 'Project Bear'

Charles Schwab "Project Bear"

Charlas Schwab Bankası fintech alanındaki yatırımlarına devam ediyor. Robo-danışmanlık hizmeti sunan firma, “Project Bear” adını verdiği yeni hizmeti ile yatırımcıların hatalı kararlar almasını engellemeyi hedefliyor.

Bu projede geliştirilen yapay zekâ temelli algoritmalar yatırımcıların davranışlarını ve demografik özelliklerini analiz ederek hatalı yatırım kararı alabilecek yatırımcıları tespit edebiliyor. Firma bu sayede, marketlerin düştüğü dönemlerde market hareketlerinden ve kendi duygularından etkilenerek yatırımlarını nakite çevirmek isteyen yatırımcılarla iletişime geçip onların uzun vadede getirilerinin azaltmasına neden olabilecek yatırım kararları almalarının önüne geçmeyi hedefliyor.

Charles Schwab tarafından 2018 yılında denenmeye başlanan bu program umut vadeden sonuçlar verdi. Marketlerin ani ve sert düşüşler yaşadığı dönemlerde firmanın iletişime geçtiği yatırımcılar, iletişime geçilmeyen müşteri grubuna kıyasla varlıklarını %27 oranında daha az nakite çevirdi.

Duygusal ve ön yargılara dayalı yatırım kararları alınması yatırımcıların getirilerinde uzun vadede önemli düşüşlere sebep olabilir. Yatırımcıların hatalı kararlar almasını engellemek amacıyla “Nudge” (Dürtme) yöntemi, “Project Bear’da” olduğu gibi olumlu sonuçlar verebilir.

Fortune Dergisinin paylaştığı haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Fintech, dijital dönüşüm ve finansal okur-yazarlık hakkındaki diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Burak Arslanpay
İnfina Yazılım A.Ş.
Genel Müdür Yardımcısı