İnfina Blog

Fintech'ler Yatırım Danışmanlarına Nasıl Fayda Sağlıyor?

Fintech'ler Yatırım Danışmanlarına Nasıl Fayda Sağlıyor?

Günümüzde, varlık danışmanları fintech’ler tarafından oluşturulan yazılımlar sayesinde müşterilerinin ihtiyaçlarını onlardan önce tahmin edebiliyorlar.

Fintech’lerin oluşturduğu otonom online platformlar varlık yönetimi piyasasındaki rekabeti artırmış gibi gözükse de birçok yatırım danışmanı fintech’ler sayesinde yaşanan dijital gelişmelerin müşterilerine sağladıkları hizmetleri güçlendirdiğini belirtiyor. Bu dijital gelişmeler danışmanların gereksiz işlere ayırdıkları zamanın azalmasını ve bu sayede yatırımcılara daha efektif hizmet vermelerini sağlıyor.

Varlık yönetiminde portföylerin yeniden değerlenmesi, veri analizi ve müşterilerin dijital ortamdan takip edilebilmesi gibi işlemlerin fintech’ler tarafından otonom olarak yapılabilmesi, yatırım danışmanlarının müşterilerine yüksek faydalı hizmetler için daha fazla zaman ayırabilmelerini sağlıyor.

Schwab Advisory Services tarafından geçen aylarda yayınlanan araştırmaya göre, bağımsız yatırım danışmanlığı firmalarından %58'i bu yıl içerisinde yeni teknolojilere yatırım yapmayı planlıyor. Yapılacak yatırımların nedenleri arasında şunlar yer alıyor:

Firmaların

  • 38'i daha fazla müşteriye hizmet verebilmek,
  • %20'si manüel yapılan işleri azaltmak için,
  • %17'si çalışanlarının daha değerli işlere odaklanabilmesi,
  • %10 ise güvenlik sistemlerini güçlendirebilmek için fintech hizmetlerine yatırımda bulunmak istediklerini belirtti.

Accenture’ın yaptığı araştırmaya göre; dünya genelinde fintech servislerine yapılan yatırım boyutu 2017 yılına göre 2 kattan fazla artarak 2018 yılında 55.3 milyar dolara ulaştı.

Fintech pazarında yaşanılan hızlı büyüme düşük maliyetli, otonom varlık yönetimi hizmeti veren Robo-Danışmalık firmaları için de geçerli.

Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde 200 milyar dolardan fazla varlık Robo-Danışmanlar tarafından yönetiliyor.

Geleneksel varlık danışmanlarına kıyasla düşük yönetim ücretleri bulunan ve düşük miktarda yatırımla hesap açabilmeyi mümkün kılan robo-danışmanlar, yüksek maliyetler nedeniyle geleneksel varlık yönetimi hizmetlerinden yararlanamayan kişilere varlık danışmanlığı hizmeti vermeyi hedefliyor.

Geleneksel yatırım danışmanları ise finans piyasalarındaki önemlerini korumaya devam ediyor. Fintech’ler sayesinde ağır iş yüklerinden kurtulan varlık danışmanları gayrimenkul planlaması, nakit akışı veya emeklilik planlaması gibi yüksek değerdeki hizmetlere odaklanabiliyor.

CNBC'nin Fintech alanında yaşanan gelişmelerin geleneksel yatırım danışmanlarına nasıl fayda sağladığının anlatıldığı yazının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Fintech, dijital dönüşüm ve finansal okur-yazarlık hakkındaki diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Burak Arslanpay
İnfina Yazılım A.Ş.
Genel Müdür Yardımcısı