İnfina Blog

Fintech'lerin Varlık Yönetimine Etkisi

Fintech'lerin Varlık Yönetimine Etkisi

Varlık yönetimi karlılığın yüksek olduğu bir sektördür. Profesyonel danışmanlar kişiye özel portföy oluşturma ve emeklilik planlama gibi hizmetleri müşterilerine sunmaktadır. Varlıklı yatırımcılar, yüksek değere sahip varlık yönetimi hizmetinden faydalanma şansına sahiptirler.

Profesyonel varlık yöneticileri, müşterilerinin getirilerini maksimize etmelerine yardımcı olurlar ve paralarının onlar için çalışmasını sağlarlar. Böylece yatırımcılar, dikkatlice hazırlanmış bir finansal planı uygulayıp, zaman içerisinde varlıklarının büyümesini izleyebilirler. Buna benzer hizmetler yatırımcıların finansal hedeflerine ulaşabilmeleri için kişiye özel olarak hazırlanmaktadır. Ancak geleneksel yatırım danışmanlığı firmalarından sadece yüksek varlığa sahip kişiler yararlanabilmektedir.

Robo-Danışmanların Yükselişi

Hızla büyüyen Fintech dünyasında yaşanan gelişmelerin etkileri varlık yönetimi sektöründe de hissediliyor. Robo-Danışmanlık platformları ve otomatik yatırım platformları geleneksel varlık yöneticilerinin müşterilerine sunduğu hizmetlerin çok daha düşük ücretlerle sunulmasını mümkün kılıyor.

Robo-Danışmanlık ve otomatik yatırım platformları kendi başlarına finansal planlamalarını yapmak isteyen veya yatırımlarını yönetmek isteyen yatırımcılara büyük kolaylıklar sağlıyor. Yatırımcılar bu platformları kullanarak istedikleri yerden ve istedikleri zaman bireysel emeklilik birikimlerini yönetebilir, yatırım yaptıkları kıymetleri diledikleri gibi değiştirebilir, hedefleri doğrultusunda finansal planlama yapabilir ve hatta kendilerini maceracı hissediyorlarsa kripto para bile satın alabilirler. Bu hizmetlerden yararlanmak için bir finansal danışmandan randevu almaya veya büyük yönetim ücretleri ödemelerine gerek yoktur.

Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi

Varlık yönetimi sektöründe yapay zekadan yararlanan birçok finansal planlama aracı aktif olarak kullanılmaktadır. Morgan Stanley gibi bankalar müşterilerine daha iyi hizmet sunmak ve insan danışmanlarını güçlendirmek için yapay zekadan yararlanmaktadır. Fintech’ler yapay zeka teknolojilerini veri madenciliğinde, market hareketlerini gözlemlemede ve yatırım kararları verme algoritmalarında kullanmaktadır. Robo danışmanlar, yatırımcılarından aldıkları verileri makine öğrenmesi ile işleyerek doğru yatırım kararları verebilmektedirler.

Fintech’in Avantajları

Fintech’lerin sunduğu en önemli avantajlardan biri, finansal planlama ve varlık yönetimi hizmetlerini yapay zeka ve robo-danışmanlar aralığıyla daha geniş kitlelere ulaştırmasıdır. Bunu insana bağlı ve çok zaman alan süreçleri otomize ederek başarırlar. Bu durum, deneyimli insan danışmanların daha karmaşık finansal konulara odaklanmalarını ve isterlerse yatırımcılarına daha çok zaman ayırabilmelerini sağlamaktadır.

Varlık yönetiminde insan danışmanların her zaman yeri olacaktır. Çoğu zaman yatırımcılar bir insanla konuşmayı tercih etmektedir. Çünkü yatırımcılar için insan dokunuşu önemlidir. Robo-danışmanlar yüksek getiri sağlayabilecek yatırım tavsiyelerinde bulunabilirler, ancak belli konularda insan danışmanlara her zaman ihtiyaç duyulacaktır.

The Fintech Times tarafından paylaşılan yazının orijinal metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Fintech, dijital dönüşüm ve finansal okur-yazarlık hakkındaki diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Burak Arslanpay
İnfina Yazılım A.Ş.
Genel Müdür Yardımcısı