Finans Sektöründe Yeni Nesil Staj Programı: İnfina Akademi

Finans Sektöründe Yeni Nesil Staj Programı: İnfina Akademi

Finans Sektöründe Yeni Nesil Staj Programı: İnfina Akademi

İnfina Yazılım İnsan Kaynakları Direktörü Özlem Bulan Karadağ, Kurumsal Yatırımcı Dergisi Ekim 2022 Sayısı’nda “Finans Sektöründe Yeni Nesil Staj Programı: İnfina Akademi” başlıklı yazıyı kaleme aldı.

Kurumsal Yatırımcı Dergisi - Ekim 2022

Pandemi ile birlikte hızlanan teknolojik dönüşüm en çok finans dünyasını etkiliyor. Bu dönüşümle beraber işlerin geleceği şekillenirken, geleceğin işleri de teknoloji odaklı olarak değişiyor. Konuyu sermaye piyasaları olarak ele aldığımızda ise hem finans kurumlarının hem de bu kurumların teknoloji partnerlerinin, yeni nesil çalışma modellerine hızla uyumu ön plana çıkıyor. Diğer yandan sermaye piyasalarına artan yatırımcı ilgisi sayesinde sektöre yeni gençler kazandırmak daha da önemli hale geldi. Her konuda olduğu gibi eğitim de bu sürecin en önemli parçası olarak sektörün gündeminde yer alıyor.

Biz de bu farkındalıkla, “Güzel bir gelecek için!” mottosuyla yola çıkarak, hazırlıklarına Şubat 2022’de başladığımız İnfina Akademi Staj Programı’nı, tüm İnfina Yazılım A.Ş. çalışanlarının çok değerli katkıları ve yoğun destekleri ile Ağustos 2022’de başarı ile tamamladık. Bu programın detaylarını paylaşmak istiyorum.

Altı Hafta süren programın hazırlıklarına başlamadan, kendi staj deneyimlerimizi hatırlayarak stajyerlerin staj süreçlerinde sorun yaşadığı bütün ayrıntıları tek tek de ğerlendirdik. Geçmiş deneyimlerimize baktığımızda, tüm işlere uzak tutulup sadece rutin ve sıkıcı işlerin stajyere yüklenildiği, herhangi bir eğitim ve gelişim fırsatı tanınmayan oldukça verimsiz ve ne yazık ki sadece staj defterini doldurup geçmeyle son bulan, empatiden yoksun stajlar deneyimlediğimizi gördük. Empati; bir başkasının duygularını, içinde bulunduğu durum ya da davranışlarındaki motivasyonu anlamak ve içselleştirmek demektir. Biz de bu süreci tasarlarken programın duygusunu “empati” olarak netleştirdik ve stajyerlerimizden neler istemeyeceğimizden bahsederek yola çıktık.

Pazarlama ekibimizin tasarım ve içerikleriyle gerçek İnfina’daki iş yaşamının bir simülasyonu olarak tasarladığımız İnfina Akademi Staj Programı davet anonslarını, sosyal medya hesaplarımızdan duyurmaya başladık. Bu anonslarımız finans sektöründe yazılım dünyasını merak eden, bu konulara gerçekten ilgi duyan gençlerin oldukça dikkatini çekti. Bu sayede, çok kısa sürede ilanlarımıza yeterli başvuru almamız nedeniyle, bir hafta öncesinden duyurularımızı kapatmak durumunda kaldık. Başvurular devam ederken biz hummalı bir mülakat süreci için kollarımızı sıvadık. Gelen başvuru sayısının çok fazla olması sebebiyle elemeleri olabildiğince adil bir şekilde yapabilmek için stajyerlerimize yetkinlik ve yazılım geliştirme bazlı hazırladığımız soruları sorduk. Yetkin İnfina çalışanları ile beraber dört hafta içerisinde mülakat sürecimizi tamamlayarak, toplamda 100’e yakın mülakat gerçekleştirdik. Bu yoğun mülakat süreci sonunda heyecanlı, meraklı, İnfina kültürüne uyumlu, okudukları bölümlerde başarılı 3. ve 4. sınıfta okuyan veya yeni mezun durumunda olan 29 genç arkadaşımızla el sıkışarak İnfina Akademi’nin eğitim sürecine başladık.

Staj programımız süresince İnfina takımı olarak stajyerlerimizle paylaşabileceğimiz bilgilerin bulunduğu çok geniş çaptaki eğitimleri planlayarak, bilgi ve birikimin birer beceriye dönüşmesini hedeflediğimiz bir süreç başlattık. Bu hedefimiz doğrultusunda altı haftalık staj sürecimizin ilk üç haftasında stajyerlerimize, kendilerini geliştirebilecekleri eğitimler verdik. Eğitim programımız bilgisayar mühendisliği ve yazılım alanlarında okuyan stajyerlerimiz için İnfina’da kullandığımız teknolojileri anlattığımız geliştirme odaklı; finans alanlarında okuyan stajyerlerimiz için ise bilgi birikimlerini artırmaya yönelik bilgi odaklı eğitimlerden oluşturuldu. Bu eğitimler süresince stajyerlerimiz hem İnfina’yı ve çalışan yapımızı yakından tanırken hem de her bir departmanımızın üst düzey yöneticileriyle birebir iletişim kurma imkanı yakaladı. İkinci üç hafta boyunca, gençlerimize mesleki gelişim eğitimlerinin yanı sıra, ortak eğitimler kapsamında, iş dünyasına alışmalarını desteklemek amacıyla eğitim seansları tasarladık. Stajyerlerimiz tarafından çok ilgi gören bu eğitim başlıklarından bazıları; proje yönetimi, kalite yönetimi, satış yönetimi, iş zekası, yapay zeka, satış, pazarlama, münazara becerileri ve diğer staj programlarında olmayan yoga ve doğru nefes teknikleri eğitimi şeklinde oluşturuldu.

Eğitimlerimizin sürdüğü haftaların sonunda o haftanın eğitimlerini kapsayan sorulardan oluşan eğlenceli testlerle stajyer arkadaşlarımızın konuları pekiştirmelerini sağladık. Her hafta Cuma günleri, o haftayı değerlendirme anketleri ile stajyerlerimizin genel memnuniyet durumlarını anlamaya çalıştık. Çıkan tüm sonuçlarda stajyerlerimizin oldukça yüksek memnuniyet oranına sahip olmaları bizleri de motive etti ve sonraki haftanın tasarımına katkı sağladı.

Programın ortasında ise stajyerlerimizin eğitimlerine ek olarak, onları gruplara ayırıp bir ürün yöneticisi ve bir de yazılım mühendisi arkadaşımızı mentor atayarak Likit Fon Alım Satım Platformu projesi oluşturmalarını talep ettik. Buradaki temel hedefimiz stajyerlerimizin yöneticilerimizle olan iletişimini sürdürmek ve proje üretim süreçlerine katılmalarını sağlamaktı. Her gün ortalama on beş dakika mentorları ile toplanan stajyerlerimiz, bu toplantılarda proje üretim sürecini en ince ayrıntılarına kadar deneyimlediler. Ardından, Özgür Arslan ve Pınar Baş Eryüksel koordinatörlüğünde bir proje yarışması düzenledik. CTO’muz Mert Ülkgün’ün de dahil olduğu kod değerlendirme kurulumuz bir gece önceden yazılan kodları incelediler ve değerlendirmelerini yaptılar. 25 Ağustos’ta sunumlarını yapan gençlerimiz, 26 Ağustos günü düzenlediğimiz mezuniyet töreninde ödüllerini, sertifikalarını Genel Müdürümüz ve Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Y. Nejat Özek’in ellerinden alarak keplerini fırlattılar.

2022 Yılı İnfina Akademi Kazanımlarımız:

29 genç arkadaşımız için unutulmaz bir staj deneyimi yaşattık. Bir taraftan pandemi boyunca aksayan eğitimlerine katkı sunarken diğer tarafta yazılım yaşam döngüsünü öğrenmelerini ve iş yaşamına önemli bir hazırlık yapmalarını sağladık.

Kendi çalışanlarımız için de önemli bir mülakat deneyimi fırsatı sağladık.

Mentorluk yapan çalışanlarımız için yönetsel yetkinliklerini geliştirme fırsatı sağladık.

İnfina’nın Türkiye çapında pek çok üniversitede tanınması ve marka bilinirliğinin artmasına katkı sağladık.

Şu anda staj programına dahil olan 29 genç arkadaşımızdan 14 tanesi artık bizim çalışma arkadaşımız. Diğerleri ile de yollarımızın tekrar kesişeceği zamanı heyecanla bekliyoruz.

Stajyerlerimiz yola çıkarken, İnfina Akademi için CV’de güzel durur demişlerdi, hep birlikte CV’de güzel durmasının çok ötesine geçtik.

Son dönemde artan taleple birlikte artık finans kurumları içinde de teknoloji odaklı takımlar oluşuyor. İşlerin geleceğine baktığımızda operasyonel işlerde otomasyon unsurlarını daha fazla göreceğiz. Diğer yandan geleceğin işlerine ve yetkinliklerine baktığımızda ise ortaya çıkan verileri analiz edecek, otomasyonlar için iş akışları tasarlayarak, tüm süreçlere tasarım odaklı bakabilen, analitik ve esnek takım çalışanları daha fazla etkin olacak. Bu hem sektöre yeni girenler için hem de sektörde çalışanların dönüşüm süreci için geçerli bir durum. Bu açıdan İnfina Akademi ile yaptığımız çalışmaların finans sektörünün dijitalleşme süreçleri açısından da önemli bir yere sahip olduğunu düşünüyorum.

İnfina Yazılım sektörün teknolojik dönüşümünde yaptığı öncü çalışmaları artık sektörün çalışanları için de yapmayı kendine yeni vizyon olarak belirledi. İnfina Akademi de bunun en güzel örneği. Bu çalışmaya destek veren tüm takım arkadaşlarımı gönülden kutluyorum. Güzel bir gelecek için...