İnfina Yazılım ile Finans Sektöründe Yenilikçi Adımlar: I-Suite ile Konfor ve Zaman Tasarrufu

İnfina Yazılım ile Finans Sektöründe Yenilikçi Adımlar: I-Suite ile Konfor ve Zaman Tasarrufu

İnfina Yazılım ile Finans Sektöründe Yenilikçi Adımlar: I-Suite ile Konfor ve Zaman Tasarrufu

İnfina Yazılım Ürün Direktörü Murat Dosay, Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği yeni sayısı için kaleme aldı.

İçinde bulunduğumuz bu dijital dönüşüm sürecinde çeviklik, kurumların olmazsa olmazı haline geldi. Burada kritik olan nokta, yatırımlarını erken yapan kuruluşların kendilerini farklılaştıracakları ve pazar liderleri olarak öne çıkacaklarıdır. Bilindiği üzere yerinde saymak, geride kalmaktır.

Veri teknolojileri, bilim ve teknolojinin çok hızlı gelişmesi ve artan rekabet ortamı hiç şüphesiz finans şirketlerini de değişime zorluyor. Söz konusu şirketler için müşteri beklentilerini karşılamak ve performanslarını iyileştirmek günden güne daha da kritik hale gelirken teknolojinin nasıl kullanıldığı da anahtar nokta olarak ortaya çıkıyor. Dijital dönüşümü merkezine almış kurumlarda gün geçtikçe artan verilerin akıllıca yönetilmesi hayati önem kazanırken, bu dönüşümün benimsenmesinde de veri kalitesinin etkili olduğu bir gerçek. Sağlanan verilere olan güvenin artması, finans profesyonellerinin veri odaklı kararlar almaya teşvik edilmesiyle daha verimli bir çalışma ortamı yaratılması anlamına geliyor.

Değişen bu koşullar karar alma süresinin en aza indirilmesi, şirket içi çalışmaların veri odaklı olarak yürütülmesini ve verilere hızlı bir şekilde erişebilme yetisini gerekli kılıyor. İçerideki insan kaynağını doğru bir şekilde kullanabilen, odağına müşteri ile deneyimi konumlandıran ve veri odaklı kararlar alan şirketler, sektörde günden güne artan rekabetle mücadele ederken daha avantajlı olacak.

I-Suite bu işin neresinde?

Sektördeki otuz yıla yakın tecrübesiyle İnfina, dijitalleşme yolculuğunuzu konforlu hale getirecek ve öne geçmenizi sağlayacak çözümlerini yeni bir çatı altında topluyor: I-Suite.

Şirketinizin geleceği verileri doğru ve hızlı analiz edebilmekte: Analytics.

Günümüzde bir aracı kurum, bir gün içerisinde milyonlarca veriyi analiz edebilmeli ve piyasa koşullarına uyum sağlayabilmeli. Bunları yaparken harcanılan zamanın minimumda tutulması, bu zamanın kurumun müşterilerinin taleplerine yönelik yeni çözümler sunmaya harcanmasını sağlıyor. Bugün Türkiye’deki birçok finans kurumu, I-Suite çatısı altında sunduğumuz Analytics ile milyonlarca verileri anında analiz ediyor ve rekabet ortamında öne geçiyor. Analytics, müşterileri için iş zekası uygulamaları oluştururken kendi sektöründe lider "Qlik Sense" alt yapısını kullanması dolayısıyla istenen veri ya da veriler bütününü hızlı bir şekilde hesaplayıp görselleştirerek finans profesyonellerinin verilere rahatça erişmesini sağlıyor.

Zorunlu raporlar için artık zaman kaybetmeyin: Bullet-in.

Finans kurumlarının SPK tarafından zorunlu kılınan Fon Performans KAP Raporları’nı hazırlamaları gerekiyor. Bu raporların hazırlanması süreci, I-Suite ürün ailesi altında olan Bullet-in ile çok daha hızlı ve kolay bir şekilde tamamlanabiliyor. SPK tarafından belirlenmiş kriterlere uyabilmesi ve bu kriterlere uygun dipnotları sunabilen bir alt yapıya sahip olmasıyla da Bullet-in, finans profesyonellerinin işini kolaylaştırıyor ve süreci insan hatasından kurtarıyor. Emeklilik fon bültenleri, fon performans raporları, faaliyet raporları gibi belgelerin hazırlanmasındaki detayları da göz önünde bulundurarak manuel işi azaltıyor ve zaman kaybını sıfıra indiriyor.

Anlık Veri Erişimi ve Web Entegrasyonu: Services

Finans sektöründe faaliyet gösteren kurumların fon getirilerini hali hazırda hesaplanmış bir şekilde elde edebilmesi ve rasyo gibi bilgilere anlık olarak ulaşabilmesi de yine operasyonel süreçlerinde yaşanan zaman kaybını minimize etme noktasında önemli bir rol oynuyor. Elde edilen bu verilerin mobil uygulamalara ve web sitelerine hızlı bir şekilde entegre edilebilmesi, finans kurumlarının müşteri memnuniyetini artırmalarında da etkili. I-Suite ürün ailesinden olan ve 10’dan fazla kurum tarafından kullanılan Services, API hizmetlerimizin birçok hazır hesaplanmış fon getirisi ve rasyo gibi bilgileri sunabildiği, doğrudan kurumların (banka, portföy ve emeklilik yönetim şirketleri, aracı kurumlar gibi) web siteleri ve mobil uygulamalarına veri sağlayabildiği bir platformdur. Bu, müşterilerin finans verilerine her an her yerden erişebilmelerini sağlayarak daha hızlı kararlar almalarına olanak sağlar.

Portföy yöneticilerinin daha iyi yatırım kararları almasını sağlayacak: D-Light.

Portföy yöneticilerinin daha iyi yatırım kararları almalarının, bir diğer deyişle, işlerini daha etkili yapabilmelerinin arka planında, güncel portföy durumunu gözlemleyebilmeleri yatıyor. Portföy açılış bakiyelerini tespit etme konusunda sağladığı kolaylık sayesinde D-Light, portföy yöneticilerinin manuel olarak takip ettiği işleri otomatize ederek daha verimli çalışmalarını sağlıyor. I-Suite ürün ailesinden Analytics ile birlikte kullanılması halinde ise güncel durumu gün içinde gözlemlemek daha da kolay bir hale geliyor.

İnfina Yazılım olarak 30 yıldır yenilikçi bakış açımızla finans sektörünün geleceğini şekillendiriyoruz. I-Suite ürün ailemizle müşterilerimize konfor kazandırıyor, veri odaklı çalışmaya yönlendiriyoruz. Türkiye'den örneklerle desteklenen bu başarı hikayesi, I-Suite'in finans dünyasına nasıl değer kattığını gösteriyor. Siz de bu başarı hikayesinin bir parçası olmaya hazır mısınız? İnfina ile finansın geleceğini birlikte şekillendirelim.

Derginin tamamına ulaşmak için: http://www.tkyd.org.tr/home/yayinlar