Şeytan İyice Saklandı

Şeytan İyice Saklandı

Şeytan İyice Saklandı

Genel Müdürümüz ve Yönetim Kurulu Başkanımız Y. Nejat Özek, Kurumsal Yatırımcı Dergisi Ocak 2023 Sayısı için “Şeytan İyice Saklandı” başlıklı yazıyı kaleme aldı.

Kurumsal Yatırımcı Dergisi, Ocak 2023 Sayısı

Hepimizin bildiği bir söz “Şeytan Ayrıntıda Gizlidir”!

Günümüzde sermaye piyasalarında iş yapmak artık bu sözü tam olarak doğruluyor. Herkes kendi şeytanını bulmak, hızla hayata geçirmek durumunda ve gayretinde. Sektörün büyümesi ve teknolojideki hızlı gelişmeler de buna imkan tanıyor. Yatırımcı tarafı giderek bilgi seviyesini artırmakta, bu da doğal olarak ürün ve hizmet beklentisinin artmasını beraberinde getiriyor. Bilgilenen ve bilinçlenen yatırımcılar yeni iş modelleri ile çok daha iştahlı ilgilenmekte, esnek hareket edebilmekte, yatırımlarının iyi değerlenmesini ve bu süreci yakından takip etmeyi istemektedir. Bu tespitin küçük, orta, büyük tüm yatırımcıları ve bunların tüm alt gruplarını kapsadığını gözlemliyoruz. Bu gelişmeyi sadece Z-kuşağı ile sınırlı değerlendirmek büyük hata olur. Her büyüklükteki yatırımcı ve bunların alt segmentleri kapsayıcı, iyi bir müşteri deneyimi sunan, kolay anlaşılır ve verimli ürünler/hizmetler bekliyor. Bu tespitlerden hareketle yeni iş modelleri ve hizmetler üretmek için her başlık kendi içinde detaylı çalışmayı, analiz edilmeyi hak ediyor. Son derece keyifli ve yaratıcılığa açık bir alan.

Teknoloji tarafı ise oluşan tüm yeni iş modellerini hızlı ve sürdürülebilir bir şekilde sunmak durumunda. Zira geciken fikir/iş modeli değerini yitiriyor. Bu göreve talip olan fintekler teknoloji seçimi ve ürün mimarisi tercihlerini doğru yapıp, bütünleyici çözümler sunma, yüksek entegrasyon kabiliyeti sağlama, hızlı geliştirme yapabilme ve 7/24 hizmet verebilme kaslarını güçlendirerek, sektöre her bakımdan güven vermek durumundadır. Makine öğrenimi gibi sürekli gelişen teknolojilere sürekli olarak yatırım yapıp, buteknolojilerin sağlayacağı katkıları tüm süreçlerinde dikkate almalıdır. Bunların dışında artık vazgeçilmez bir diğer konu da “odaklanma.” Zira beklentilerin kapsamı o kadar hızlı artıyor ve değişiyor ki, finteklerin odak noktalarını doğru bir şekilde belirlemeden bu gelişmelere kaliteli bir cevap vermeleri düşünülemez. Yüksek entegrasyon kabiliyetinin de altını ayrıca çizmek gerek. Yeni ve rekabetçi iş modelleri için çok yönlü iş birlikleri en önemli unsurlardan biriyken, finteklerin hazır entegrasyonlarının bulunması işi yapabilme yeteneklerinin ve hızlarının bir o kadar yüksek olacağı anlamına gelmektedir. Özetle fintekler için artık ürün (modül) satma dönemi tamamen “out”, yepyeni iş modellerini hızlı ve güvenilir bir şekilde hayata geçirebilmek “in” olmuştur!

Finans şirketleri ise, yazının başında sözünü ettiğimiz farkı yaratacak kendi şeytanlarını bulmak ve bunu değer katan iş modelleri olarak tanımlamak durumundalar. Bugüne kadar sunulan temel yatırım hizmetleri artık gerekli ancak rekabet ortamında kesinlikle yeterli değil. Her finans kurumu (mevcut veya yeni kurulan) kendi “şeytan’ı” olmak durumunda. Bunu bulduysanız konu artık doğru teknoloji şirketi ile bu fikri hızla hayata geçirmeye ve sürekli geliştirmeye kalıyor. Elbette çok kaliteli sunum ve etkin pazarlama yöntemleri de tüm yenilikçi iş modellerini bütünleyen ve taçlandıran başlıklar olmaya devam edecektir.

Cumhuriyetimizin yeni yüzyılında ülkemizin medeniyet yolculuğunda hızlanarak yol alması dileklerimle.

Y. Nejat Özek
İnfina Yazılım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı & Genel Müdür